Barbora Dohnalová

Barbora Dohnalová

About

Barbora je malířkou a ilustrátorkou, která také užívá pseudonymu Barbara von Grim. Je absolventkou magisterského studia v malířském ateliéru profesora Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze. V minulosti absolvovala také zahraniční stáž v Itálii na mozaikářské škole Scuola Mosaicisti del Friuli, kde se učila pracovat s obrazem naprosto jiným způsobem. V posledních letech se zabývá především technikou olejomalby, a akrylové malby na plátně, z menších formátů se dostává stále k větším plátnům, které se brzy přiblíží k nadživotní velikosti. Mimo malbu tvoří také perokresby a ilustrace, jež doplňují několik knižních publikací.

Tématem, který ji nejvíce zajímá je především malba interiérů, detailů obývacích pokojů, či monumentálních knihoven, která je často spojena s průhledy do krajiny. Fascinuje ji dopad slunečního svitu do pokoje a hru stínů a ostrých světel, které tam způsobuje. Snaží se tyto jevy světel a stínů vypozorovat a zaznamenat je ve své malbě. Mimo malbu interiérů lidská obydlí vyobrazuje i z exteriéru, kdy se inspiruje především dřevěnými domy, farmami a viktoriánskou architekturou objevující se v USA. Snaží se vystihnout atmosféru klidu, nostalgie i jakési tiché osamělosti, která provází její tvorbu snad od začátku studia.

Na obrazech většinou nevyobrazuje lidské postavy, avšak dotek lidské přítomnosti lze vycítit ze samotné architektury vytvořené rukama člověka, či interiér pokoje, zařízený podle vkusu jeho majitele.

Barbořina malba je úzce spojena také s literaturou. Nálada a prostředí často souvisí s knihami, které zrovna čte. Jedná se hlavně o inspiraci Stephenem Kingem, Agathou Christie, J.R.R. Tolkienem či H.P. Lovecraftem, tedy autory pracující s čistou fantasií, mystikou a atmosférou plnou tajemna.

Malířskou inspiraci našla v práci americké realistické skupiny Ashcan school z počátku 20. století, jíž členem byl mezi jinými také Edward Hopper, autor, který je Barboře nekončícím zdrojem poznání o práci se světlem a vykreslením nostalgické atmosféry. Ze současných umělců studuje tvorbu švédské umělkyně Mammy Andersson, která se také zabývá především malbou stylizovaných interiérů s deformovanou perspektivou. Dalším umělcem je Kai Althoff, německý neoxpresionista, jež si vypůjčuje momenty z historie a náboženské ikonografie. V českém umění obdivuje Barbora nejvíce práci symbolisty Jakuba Schikanedera žijícího v 19. století, malíře atmosféry, mistra zachycení světla, která se schovává za mystickou mlhou.

 

 

Barbora is a painter and an illustrator, aslo known under an alias Barbara von Grim. Absolvent of Academy of Fine Arts in Prague of professor Michael Rittstein class. In the most recent years, she has been focused on oil and acrylic painting techniques. She also does pen and illustrations, that have appeared in several book publications. She’s been fully engaged in painting since 2007, when she began her studies at an art highschool.

Topic she’s been most interested in is painting of interiors – halls, domestic rooms, long abandoned places, or monumental libraries, that are challenging mainly because of the perspective . Although Barbora is mostly fascinated by light-work, angle of sunlight through the windows from the outside, creating magical play of shadows and sharp light. She’s trying to capture these elements in various forms. Apart from interiors, Barbora also likes to paint the architecture from the outside, in the exterior, inspired mainly by the architecture of rural  United States, from Victorian colonial mansions, to simple wooden houses and desolate farms and barns. Her paintings aim to capture nostalgia, peace and somewhat silent loneliness.

Barbora’s painting is very closely connected to literature. The mood, the atmosphere and the surroundings are likely to reflect a book she’s reading. Inspiration comes mainly from Stephen King, J.R.R. Tolkien or H.P. Lovecraft, writers who employ dark and mysterious atmosphere, even horror.

Barbora found her inspiration in works of an American realistic group Ashcan school from the early 20th century, who focused on realistic paintings of city life and architecture that surrounded them. One of the members was Edward Hopper, a brilliant painter who focused on architecture. Hopper has become an endless source of cognition in means of work with light, space and colours. In Czech painting, Barbora admires 19th century, including romantism and symbolism. Mainly the realistic work of a symbolist painter Jakub Schikaneder, a master of light and mystical atmosphere.